Mazury

Kraina Tysiąca Jezior

Na terenie Mazur znajduje się ponad 2 tysiące akwenów wodnych!

Zarówno stali bywalcy Mazur, jak również osoby, które odwiedzają tą część Polski po raz pierwszy doskonale wiedzą, że tereny te słyną przede wszystkim z gęstego rozmieszczenia różnych akwenów.

Niezależnie od tego, gdzie mieści się nasza kwatera, jest więcej niż pewne że w pobliżu znajduje się jezioro lub rzeka. Od największych jezior w Polsce, po najpiękniejsze szlaki kajakowe w całej Europie – wszystko to na wyciągnięcie ręki.

Jest to największa i niezwykle popularna atrakcja, gdyż łączy w sobie zarówno aktywny wypoczynek jak również możliwość spędzenia czasu wolnego w ciszy i spokoju. Relaks na plaży, spływ kajakowy, żaglówka na jeziorze, łódź motorowa, skuter, rejsy statkiem, raj dla wędkarzy – długo by wymieniać, a są też pozostałe atrakcje.

Mikołajki

Wspomniane wcześniej Serce Mazur, musi je zobaczyć każdy kto odwiedza Nasz region. Otoczone jeziorami i cieśninami kuszą swoim urokiem i klimatem. Zwabiają przede wszystkim żeglarzy, ale także lubujących się w pięknie przyrody. Obowiązkową atrakcją jest Wioska Żeglarska oraz rejs statkiem. Również warte zobaczenia jest Muzeum Reformacji Polskiej oraz kościół z wysoką wieżą widokową z której rozciąga się przepiękny widok na całą wioskę i okoliczne jeziora. W Mikołajkach znajduje się najstarsza i najdłuższa ulica Kajki na której leży większość atrakcji. Sami mieszkańcy mówią o niej „Ulica Kajki to całe Mikołajki”.

Mrągowo

Mrągowo określane jest miastem festiwali. Letnią porą co tydzień możemy liczyć na dobrą zabawę – czy to na głównym amfiteatrze nad jeziorem Czos, czy na mniejszym w centrum miasta. Przy większości imprez organizowane są również stoiska handlowe, gastronomiczne, usługowe oraz mniejsze lub większe atrakcje dla dzieci jak wesołe miasteczka. Miasto słynie z dużych imprez o których każdy z pewnością słyszał – Picnic Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej, Festiwal Weselnych Przebojów czy Festiwal Operowy Belcanto. Wraz z wielkimi eventami możemy liczyć na liczne mniejsze imprezy okolicznościowe.

Krutyń

Kto nie widział Krutyni ten nie widział Mazur – pisał Karol Małłek.  Niewielka wieś położona w gminie Piecki słynie ze spływów kajakowych jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. O ile cały szlak liczy sobie ponad 100 km, to ten na odcinku rozpoczynającym się właśnie w Krutyni jest polecamy wszystkim – od początkujących nieumiejących pływać po wytrawnych spływowiczów. Płytka rzeka z dobrą widocznością dna oraz przepiękne widoki to coś co zapamiętamy na długo. Letnią porą wieś oblegana jest przez tysiące turystów, a sama rzeka potrafi się zakorkować od ilości kajaków. 

Święta Lipka

W tej małej i pięknej miejscowości znajduje się Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kaplica jest barokowym zabytkiem. Początki kultu Maryjnego w tym miejscu sięgają XIV wieku, kiedy to skazaniec więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła za natchnieniem Maryi wyrzeźbił figurkę Madonny z Dzieciątkiem, a ta zawieszona przez niego na drzewie lipy zasłynęła cudami. Wtedy wówczas wokół tego drzewa wybudowano kaplicę. Jest to z pewnością wyjątkowe miejsce, które powinniśmy umieścić na liście miejsc obowiązkowych do zobaczenia na terenie Warmii i Mazur.

Park Wodny Tropicana

Pisząc o Mikołajkach nie można zapomnieć o najpopularniejszym w okolicy parku wodnym, który znajduje się właśnie w Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach. Jest to świetna alternatywa dla rodzin z dziećmi. Bogata oferta Parku Tropicana zapewnia wrażenia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Galindia

Osada znajdująca się w miejscowości Bartlewo. Powstała w celach rekreacyjno – edukacyjnych. Mogą ją odwiedzić wszyscy, którzy chcą zjednoczyć się z naturą oraz odnaleźć w sobie duchy naszych przodków. Możesz tu na własnej skórze doświadczyć szamańskich rytuałów, a także zapoznać się z mało popularną historią.

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Znajduje się na obrzeżach Mrągowa. Jest to miejsce, gdzie odwiedzający Nas goście mogą zasmakować życia na dzikim zachodzie, a także zjeść obiad w westernowym klimacie.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

w Parku znajduje się około 400 zwierząt z ponad 100 gatunków. Wszystkie z nich można poznać dzięki wycieczce z przewodnikiem po trasie wśród zwierząt, która obejmuje około 2 km.

Giżycko

Jeden z głównych portów na szlaku mazurskich jezior. Położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Największym zabytkiem na Mazurach, który znajduje się właśnie w Giżycku jest Twierdza Boyen, powstała ona w latach 1843-1855 i miała za zadanie blokowania strategicznego przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Obecnie odbywają się tam imprezy plenerowe w których można brać udział w czasie sezonu letniego.

Wilczy Szaniec

Coś dla tych, którzy odwiedzają Mazury i są ciekawi historii, która sięga czasów II Wojny Światowej. Wilczy Szaniec to dawna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Miejsce to znajduje się w miejscowości Gierłoż w pobliżu Kętrzyna.